Dental implant ek olarak takma dişlerinizi yerinde tutabilen bir iç vida yada kancaya (dayanak) sahip metal bir çubuktur. İmplantlar genellikle titanyumdan yapılır. Birkaç ay sonra alveolar kemik titanyum çubukla birleşir. Noksan dişleri değiştirebilmek için implanta takma dişler, kronlar veya köprüler takılabilir. Bir implant, bir veya daha çok yedek dişi destekleyebilir.

Üst çenedeki tüm dişleri değiştirmek için en az altı implant ve alt çenede dört ila altı Dental implant gerekir. Dental implantları yerleştirmek için en az bir ufak cerrahi prosedür gereklidir. Sağlıklı diş etlerine sahip olmalısınız. Sigara içmek tedavinin sonucunu etkileyebileceğinden, bazı uzmanlar sigara içenlere implant yerleştirmez.

İmplantlar, diyabet ve osteoporoz şeklinde sağlık sorunları olan veya kemoterapi tedavisi gören kişiler için başarılı bir tedavi olmayabilir. Diş implantlarının sizin için bir seçenek olup olmadığını diş hekiminize sorabilirsiniz. Alternatifler nedir? Diş protezlerinin başka türleri de vardır. Dental implantların alternatiflerinden bazıları şunlardır: Takma dişler, diş köprüleri alternatif olarak kullanılabilir.

Diş İmplantı Ameliyatı için Hazırlık
Diş hekimi prosedür için iyi mi hazırlanacağını açıklayacaktır. Diş hekiminin alveolar kemiğin kalınlığını ve ağızdaki diğer yapıların konumunu denetim edebilmesi için bir röntgen veya BT taraması gerekebilir. Diş dental implant ameliyatı genellikle lokal anestezi altında yapılır. Bu tip anestezi ağzınızdaki ağrıyı tamamen bloke eder ve işlem esnasında uyanık kalırsınız. Size bir yatıştırıcı verilebilir; bu endişeyi giderir ve rahatlamanıza destek sağlar. Çok yaygın olmasa da hastaneye yatırılıp genel anestezi altında tedavi edilmeniz gerekebilir.

Bu, operasyon sırasında uykuda olacağınız anlamına gelir. Diş hekiminiz tedavi öncesinde, sırasında ve sonrasında neler olacağını ve ne tür ağrılar yaşayabileceğinizi size söyleyecektir. Bu riskler, faydalar ve prosedüre ilişkin diğer alternatifler hakkında bir sual listesi hazırlamanıza yardımcı olabilir. İşlemi gerçekleştirmek için bir onay formu imzalamanız istenirse, bir onay bildirimi almanıza yardımcı olacaktır.

Diş İmplantı Ameliyatı sırasında Ne Olur?
Anestezi tesirini gösterdiğinde diş hekimi diş etinde bir kesi meydana getirecek ve alveol kemiğinde ufak bir delik açacaktır. Dental implant o deliğe yerleştirilecektir. Dental implant ameliyatından önce bir dişin çıkarılması gerekiyorsa, diş hekimi dişi çıkarabilir ve doğrudan diş yuvasına implant yerleştirebilir; Buna immediat implant denir. Ancak diş hekimi çoğu zaman implantı birkaç hafta sonra yerleştirir ve buna gecikmeli immediat implant denir.

Kimi zaman alveolar kemiğin çıkarılmasından sonra iyileşmesi birkaç ay sürer; buna gecikmiş implantasyon da denir. Hem immediat bununla beraber gecikmeli implantlar bir yada iki aşamada gerçekleştirilebilir. Tek aşamalı implant tedavisinde implantın proteze bağlanması için implant çubuğu ve dişeti içinden geçen abutment aynı anda yerleştirilir.